הגות יומית -

אור העולם ( 10 דצמבר )

יֵשׁוּעַ הוֹסִיף לְדַבֵּר אֲלֵיהֶם וְאָמַר: "אֲנִי אוֹר הָעוֹלָם. אִישׁ הַהוֹלֵךְ אַחֲרַי לֹא יִתְהַלֵּךְ בַּחֹשֶׁךְ, אֶלָּא אוֹר הַחַיִּים יִהְיֶה לוֹ".
יוחנן ח 12
אַתֶּם אוֹר הָעוֹלָם. עִיר שׁוֹכֶנֶת עַל הַר אֵינָהּ יְכוֹלָה לְהִסָּתֵר. גַּם אֵין מַדְלִיקִים מְנוֹרָה וְשָׂמִים אוֹתָהּ תַּחַת כְּלִי, אֶלָּא עַל כַּן שָׂמִים אוֹתָהּ וְאָז תָּאִיר לְכָל בָּאֵי הַבַּיִת. כָּךְ יָאֵר נָא אוֹרְכֶם לִפְנֵי בְּנֵי אָדָם, לְמַעַן יִרְאוּ אֶת מַעֲשֵׂיכֶם הַטּוֹבִים וִיכַבְּדוּ אֶת אֲבִיכֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם.
מתי ה 16-14

כשהילדות שלנו היו קטנות, גרנו בבית ישן עם תקרה גבוהה ושלושתן ישנו יחד בחדר אחד. במהלך הלילה האירה את החדר באור עמום מנורת לילה של 1.5 ואט. אם אחת מהן רצתה לקום לשירותים באמצע הלילה היא הייתה צריכה לעבור דרך מסדרון חשוך שכן בגלל גובהן לא יכלו להגיע למתג של האור. כדי לפתור את הבעיה קניתי נורה של 5 ואט, טיפסתי על סולם והברגתי אותה לתוך בית המנורה הקרוב לתקרה במסדרון.

הופתעתי לגלות כמה אור הפיצה אותה נורה קטנה. אפשר היה אפילו לעמוד תחתיה ולקרוא. לעומת זאת, כאשר הלכתי להדליק את האור בערבים גיליתי, לא פעם, שהשארנו את המנורה דולקת כל היום. ברגע שהשמש עלתה בבוקר, כבר לא יכולנו להבחין שהנורה דולקת.

ישוע הוא אור העולם: "הָאוֹר הָאֲמִתִּי, הַמֵּאִיר לְכָל אָדָם, בָּא אֶל הָעוֹלָם" (יוחנן א 9). אין אור גדול יותר, ואין אור שישווה לאורו.

ובכל זאת, ישוע עצמו אמר לתלמידיו שהם (אנחנו) אור העולם, והשתמש בדיוק באותו ביטוי, "אור העולם", שבו הוא התייחס אל עצמו. נראה שזהו אחד התחומים שיוחנן התייחס אליהם כשאמר: "כְּדֶרֶךְ שֶׁהָאֶחָד הַהוּא כֵּן גַּם אֲנַחְנוּ בָּעוֹלָם הַזֶּה" (א יוחנן ד 17).

האור שלי קטן כל כך, ולמען הכנות, לפעמים אני תוהה אם הוא בכלל מאיר. לעומת זאת, האור שלי מאיר רק משום שאורו של ישוע מאיר עליי. ייתכן אפילו שהאור הקטן שלי – צורת החיים שלי, המעשים הטובים שאני עושה, צורת הדיבור שלי עם אנשים והדאגה שלי לזולת – הוא אור ישוע היחיד שהאנשים שסביבי יראו.

הלוואי שאלוהים יעזור לי, כמוהו, להאיר לכל אדם.

- 10 דצמבר -