הגות יומית

Today's Devotional

ריצוי באמצעות מילים (16 נובמבר)

וַתֵּרֶא אֲבִיגַיִל אֶת-דָּוִד וַתְּמַהֵר וַתֵּרֶד מֵעַל הַחֲמוֹר וַתִּפֹּל לְאַפֵּי דָוִד עַל-פָּנֶיהָ וַתִּשְׁתַּחוּ אָרֶץ וַתִּפֹּל עַל-רַגְלָיו וַתֹּאמֶר: בִּי-אֲנִי, אֲדֹנִי, הֶעָו‍ֹן! וּתְדַבֶּר-נָא אֲמָתְךָ בְּאָזְנֶיךָ, וּשְׁמַע אֵת דִּבְרֵי אֲמָתֶךָ. אַל-נָא יָשִׂים אֲדֹנִי אֶת-לִבּוֹ אֶל-אִישׁ הַבְּלִיַּעַל הַזֶּה, עַל-נָבָל, כִּי כִשְׁמוֹ כֶּן-הוּא: נָבָל שְׁמוֹ וּנְבָלָה עִמּוֹ. וַאֲנִי אֲמָתְךָ לֹא רָאִיתִי אֶת-נַעֲרֵי אֲדֹנִי אֲשֶׁר שָׁלָחְתָּ. וְעַתָּה, אֲדֹנִי, חַי-יהוה וְחֵי-נַפְשְׁךָ, אֲשֶׁר מְנָעֲךָ יהוה מִבּוֹא בְדָמִים וְהוֹשֵׁעַ יָדְךָ לָךְ! וְעַתָּה יִהְיוּ כְנָבָל אֹיְבֶיךָ וְהַמְבַקְשִׁים אֶל-אֲדֹנִי רָעָה. וְעַתָּה, הַבְּרָכָה הַזֹּאת אֲשֶׁר-הֵבִיא שִׁפְחָתְךָ לַאדֹנִי, וְנִתְּנָה לַנְּעָרִים הַמִּתְהַלְּכִים בְּרַגְלֵי אֲדֹנִי.
שמואל א כה 27-23

ברור מהסיפור על דוד ונבל הכרמלי שאביגיל היא זו שמחליטה החלטות ויוזמת מעשים. אביגיל מרכזת את כל מאמציה למניעת אלימות. היא יודעת שנעשה לדוד עוול קשה ולכן היא מבקשת ממנו סליחה ורחמים.

היא עושה שלום, ולכן היא מוכנה לקבל על עצמה את האחריות לעוול שנעשה לדוד (פס' 25). הכוח המוסרי הזה מאפשר לה ליטול סיכונים כדי לשקם את הקשר עם דוד ולשכך את זעמו.

אביגיל שואפת לריצוי באמצעות מילים. כשהיא מדברת אל דוד, היא בטוחה בנחישותה להשפיע על תכניותיו של דוד ולשנות אותן. היא מבקשת לנהל אתו דו שיח גלוי במאמץ לשנות את לבו. הנימה שבה היא משתמשת משכנעת אבל גם גלויה. השפה שהיא נוקטת רבת עצמה וטענותיה מחייבות.

בניגוד לבעלה, אביגיל נותרת ענווה. היא פונה אל דוד כאל "אדוני" ומדברת על עצמה כעל אמתו. בדבריה אל דוד היא מרבה להזכיר את אלוהים ואת פועלו בנסיבות ובאירועים השונים. בסמכות כמעט נבואית היא קובעת שאלוהים מנע מדוד שפיכות דמים בגללה. באותו סגנון נבואי היא מכריזה על עתידו המפואר של דוד (פס' 31-29).

אין פלא, אם כן, שקיבל דוד את הצעתה לריצוי ובירך אותה שלוש פעמים (פס' 33- 32). הלוואי שכולנו, כמו האישה החכמה הזו, נבקש להתרצות באמצעות דברינו ומעשינו. כך נוכל לשקם מערכות יחסים ולבנות אותן לתפארת אלוהים ולהימנע מעימותים.

- 16 נובמבר -
© 2012 United Bible Societies - Palestinian Bible Society, Bible Society in Israel, and Arab Israeli Bible Society. All rights reserved.