הגות יומית

Today's Devotional

מענה בהתאם לתפילה (16 מרס)

וַיִּקְרָא שְׁמוּאֵל אֶל-יהוה וַיִּתֵּן יהוה קֹלֹת וּמָטָר בַּיּוֹם הַהוּא. וַיִּירָא כָל-הָעָם מְאֹד אֶת- יהוה וְאֶת-שְׁמוּאֵל. וַיֹּאמְרוּ כָל-הָעָם אֶל-שְׁמוּאֵל הִתְפַּלֵּל בְּעַד-עֲבָדֶיךָ אֶל-יהוה אֱלֹהֶיךָ וְאַל-נָמוּת, כִּי-יָסַפְנוּ עַל-כָּל-חַטֹּאתֵינוּ רָעָה לִשְׁאֹל לָנוּ מֶלֶךְ. וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל אֶל-הָעָם אַל-תִּירָאוּ. אַתֶּם עֲשִׂיתֶם אֵת כָּל-הָרָעָה הַזֹּאת, אַךְ אַל-תָּסוּרוּ מֵאַחֲרֵי יהוה וַעֲבַדְתֶּם אֶת- יהוה בְּכָל-לְבַבְכֶם. וְלֹא תָּסוּרוּ כִּי אַחֲרֵי הַתֹּהוּ אֲשֶׁר לֹא-יוֹעִילוּ וְלֹא יַצִּילוּ כִּי-תֹהוּ הֵמָּה. כִּי לֹא-יִטֹּשׁ יהוה אֶת-עַמּוֹ בַּעֲבוּר שְׁמוֹ הַגָּדוֹל, כִּי הוֹאִיל יהוה לַעֲשׂוֹת אֶתְכֶם לוֹ לְעָם. גַּם אָנֹכִי חָלִילָה לִּי מֵחֲטֹא לַיהוה מֵחֲדֹל לְהִתְפַּלֵּל בַּעַדְכֶם, וְהוֹרֵיתִי אֶתְכֶם בְּדֶרֶךְ הַטּוֹבָה וְהַיְשָׁרָה.
שמואל א יב 23-18

"לְאַחַר שֶׁשָּׁמַעְתִּי עַל אֱמוּנַתְכֶם בָּאָדוֹן יֵשׁוּעַ וְעַל אַהֲבַתְכֶם לְכָל הַקְּדוֹשִׁים, אֵינֶנִּי חָדֵל לְהוֹדוֹת עֲלֵיכֶם וּלְהַזְכִּיר אֶתְכֶם בִּתְפִלּוֹתַי." (אל האפסים א 16-15) כמעט בכל אחת מאגרותיו של שאול לקהילות הוא כתב על תפילותיו למענן. מי שנושא את חולשותיהם וחטאיהם של בני אדם אחרים לפני אלוהים נושא עול, אבל זהו עול שבא מידי אלוהים (קורינתים ב יא 29-28). אם אלוהים קורא למישהו להיות מנהיג רוחני, אותו אדם צריך להתפלל בעבור העדר שלו. מי שאיננו מוכן לשאת באחריות הזו איננו צריך להיות בעמדת מנהיג בקהילה.

אבל נכון גם לומר שבאיגרותיו של שאול לקהילות הוא בדרך כלל ביקש שגם יתפללו בעדו. אם אחריותו של המנהיג היא להתפלל בעבור העדר, הרי שגם אחריותו של העדר להתפלל בעבור מנהיגיו. החובה הזו איננה מוטלת על קומץ של חברי קהילה שחשים צורך להתפלל; כל אדם בעדר צריך לקחת חלק במשימה.

מאמינים רבים מתלוננים על המנהיגות; המנהיגים אינם פועלים נכון במצב מסוים, נכשלים במצב אחר. אני חושש שזהו אחד התחומים שבהם המענה שאנחנו מקבלים הוא בהתאם לתפילות שלנו (ואיננו מקבלים מענה בעבור התפילות שאיננו מתפללים). אם לא הקדשנו זמן להתפלל בעבור המנהיגים שלנו, אין לנו זכות למתוח עליהם ביקורת.

"בּוֹ אָנוּ תּוֹלִים תִּקְוָתֵנוּ כִּי יוֹסִיף לְהַצִּילֵנוּ. גַּם אַתֶּם הִשְׁתַּתְּפוּ בַּתְּפִלָּה בַּעֲדֵנוּ, כְּדֵי שֶׁרַבִּים יוֹדוּ בִּגְלָלֵנוּ עַל מַתְּנַת הַחֶסֶד שֶׁנִּתְּנָה לָנוּ בִּזְכוּת רַבִּים." (אל הקורינתים א 11- 10)

- 16 מרס -
© 2012 United Bible Societies - Palestinian Bible Society, Bible Society in Israel, and Arab Israeli Bible Society. All rights reserved.