הגות יומית

Today's Devotional

צדק במשפחה (12 פברואר)

וַיְהִי אַחֲרֵי-כֵן וּלְאַבְשָׁלוֹם בֶּן-דָּוִד אָחוֹת יָפָה וּשְׁמָהּ תָּמָר, וַיֶּאֱהָבֶהָ אַמְנוֹן בֶּן-דָּוִד. . . . וַיִּשְׁכַּב אַמְנֹון וַיִּתְחָל. . . . וַיִּשְׁלַח דָּוִד אֶל-תָּמָר הַבַּיְתָה לֵאמֹר: לְכִי נָא בֵּית אַמְנוֹן אָחִיךְ וַעֲשִׂי-לוֹ הַבִּרְיָה. וַתֵּלֶךְ תָּמָר בֵּית אַמְנוֹן אָחִיהָ, וְהוּא שֹׁכֵב. . . . וַיֹּאמֶר אַמְנוֹן אֶל-תָּמָר: הָבִיאִי הַבִּרְיָה הַחֶדֶר וְאֶבְרֶה מִיָּדֵךְ. וַתִּקַּח תָּמָר אֶת-הַלְּבִבוֹת אֲשֶׁר עָשָׂתָה וַתָּבֵא לְאַמְנוֹן אָחִיהָ הֶחָדְרָה וַתַּגֵּשׁ אֵלָיו לֶאֱכֹל–וַיַּחֲזֶק-בָּהּ וַיֹּאמֶר לָהּ: בּוֹאִי שִׁכְבִי עִמִּי, אֲחוֹתִי! וַתֹּאמֶר לוֹ: אַל-אָחִי! אַל-תְּעַנֵּנִי, כִּי לֹא-יֵעָשֶׂה כֵן בְּיִשְׂרָאֵל. אַל-תַּעֲשֵׂה אֶת-הַנְּבָלָה הַזֹּאת. וַאֲנִי, אָנָה אוֹלִיךְ אֶת-חֶרְפָּתִי? וְאַתָּה תִּהְיֶה כְּאַחַד הַנְּבָלִים בְּיִשְׂרָאֵל. וְעַתָּה, דַּבֶּר-נָא אֶל-הַמֶּלֶךְ כִּי לֹא יִמְנָעֵנִי מִמֶּךָּ. וְלֹא אָבָה לִשְׁמֹעַ בְּקוֹלָהּ וַיֶּחֱזַק מִמֶּנָּה וַיְעַנֶּהָ וַיִּשְׁכַּב אֹתָהּ. . . . וְהַמֶּלֶךְ דָּוִד שָׁמַע אֵת כָּל-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, וַיִּחַר לוֹ מְאֹד.
שמואל ב יג 1, 8-6, 14-10, 21

המשפחה היא כמו חברה בזעיר-אנפין. לפעמים יש בעיות בין בני המשפחה ועל ההורים לגלות אחריות ולפעול כפי שפועל השלטון בחברה ולתקן את המעוות.

לדוד היו כמה נשים, ואמנון ותמר לא היו בני אותה אם. דוד היה אבי שניהם, ואין ספק שהיה עליו לקרוא את אמנון לסדר ולעשות את הדרוש כדי לתקן את המעוות. אולי היה בידו לאלץ את אמנון לשאת את תמר לאישה, פתרון שהיה מקובל באותם ימים.

מכתבי הקודש עולה שדוד שמע מה קרה, כך שאינו יכול לטעון שהוא לא ידע דבר. כצפוי, דוד כעס מאוד כששמע על מה שהתרחש, אבל ככל הידוע לנו, הוא לא עשה דבר בעניין. בנו הבכור חטא בחטא נורא נגד אחותו. למעשה, הוא הרס את חייה. היא בילתה את שארית ימיה בעצב ובבדידות בביתו של אחיה אבשלום, בן אמה. איש לא רצה לשאתה לאישה אחרי מה שקרה.

לעומת זאת, דוד אמנם כעס מאוד, אבל לא עשה דבר.

אלוהים הטיל על ההורים את האחריות לדאוג שהמשפחה תתפקד באווירה של אהבה. עליהם גם ללמד את ילדיהם שיש צדק בחברה. תמר איבדה את הכבוד שהיא רחשה לאמנון. גרוע מזה, סביר להניח שהיא איבדה את הכבוד שהיה לה כלפי דוד אביה שלא נאבק כדי להשיג צדק במשפחתו. עובדה זאת בוודאי גם השפיעה על הדימוי שהיה לתמר על צדקת אלוהים, שכן אלוהים הוא מקור הצדק היחיד.

הלוואי שאלוהים יעזור לנו, כהורים, להפעיל את הסמכות שלנו באווירה של אהבה ובאופן שמראה לילדים שלנו שאלוהים אוהב אותם וידאג שייעשה צדק.

- 12 פברואר -
© 2012 United Bible Societies - Palestinian Bible Society, Bible Society in Israel, and Arab Israeli Bible Society. All rights reserved.