הגות יומית

באיזה גיל אתה רוצה למות? (18 פברואר)

אָנוּ יוֹדְעִים שֶׁאִם יֵהָרֵס בֵּית מִשְׁכָּנֵנוּ הָאַרְצִי, יֵשׁ לָנוּ בִּנְיָן מֵאֵת אֱלֹהִים, בַּיִת שֶׁאֵינוֹ מַעֲשֵׂה יָדַיִם וְהוּא בַּשָּׁמַיִם לְעוֹלָמִים. הֵן בָּזֶה, בְּמִשְׁכָּנֵנוּ הָאַרְצִי, נֶאֱנָחִים אָנוּ וְעַזִּים כִּסּוּפֵינוּ לִלְבֹּשׁ גַּם אֶת בֵּיתֵנוּ אֲשֶׁר מִן הַשָּׁמַיִם – אִם אָמְנָם נִמָּצֵא עוֹד לְבוּשִׁים וְלֹא עֲרֻמִּים – כִּי גַּם בִּהְיוֹתֵנוּ בְּמִשְׁכָּנֵנוּ כָּעֵת, נֶאֱנָחִים אָנוּ מִכֹּבֶד הַמַּשָּׂא; שֶׁהֲרֵי אֵינֶנּוּ חֲפֵצִים לְהִתְפַּשֵּׁט, אֶלָּא לְהוֹסִיף לְבוּשׁ בְּאֹפֶן שֶׁהַכָּפוּף לַמָּוֶת יִבָּלַע עַל-יְדֵי הַחַיִּים. וֵאלֹהִים הוּא אֲשֶׁר הֵכִין אוֹתָנוּ לְכָךְ וְנָתַן לָנוּ אֶת עֵרְבוֹן הָרוּחַ. עַל כֵּן מְלֵאֵי בִּטָּחוֹן אָנוּ בְּכָל עֵת וְיוֹדְעִים כִּי בְּהִמָּצְאֵנוּ בַּגּוּף רְחוֹקִים אָנוּ מִן הָאָדוֹן, שֶׁכֵּן עַל-פִּי אֱמוּנָה אֲנַחְנוּ מִתְהַלְּכִים וְלֹא עַל-פִּי מַרְאֵה עֵינַיִם. וְאוּלָם מְלֵאֵי בִּטָּחוֹן אָנוּ וּמַעְדִּיפִים לָצֵאת מִמִּשְׁכַּן הַגּוּף וְלָבוֹא הַבַּיְתָה אֶל הָאָדוֹן.
אל הקורינתים ב ה 8-1

אחד מידידיי השתתף בסמינר על התמודדות עם טראומה ומוות. להפתעת המשתתפים, המרצה פתחה את הערב בשאלה: "באיזה גיל אתם רוצים למות?". היא נתנה למשתתפים כמה דקות לחשוב על השאלה וביקשה מהם לומר את תשובותיהם בקול. חלקם היו אופטימיים ואמרו שהם רוצים למות בגיל 80 או 90. אחרים נתנו תשובה רוחנית יותר ואמרו שהם רוצים להמשיך לחיות בהתאם לתכנית אלוהים בעבורם ולא יותר.

ידידי חשב לרגע קל ואמר בלי להסס: בגיל 55. הסמינר נערך בחודש מארס ויום הולדתו ה-56 עמד לחול תוך ימים מעטים, באפריל. ידידי רצה למות בהקדם האפשרי.

התשובה שלו נראתה מוזרה בהחלט. האם הוא רצה למות? האם חייו היו אומללים עד כדי כך שהיו לו מחשבות אבדניות? אני מכיר את האיש היטב: הוא נשוי באושר, אף פעם איננו סובל מדיכאון ובדרך כלל שמח בחיים שאלוהים נתן לו. אם כן, למה הוא רצה למות בגיל כל כך מוקדם?

הוא הסביר לי שכל יום בחייו מלוּוה ברצון עז ללכת לשכון עם האדון ישוע. הוא מבין שמותו יקשה על משפחתו וחבריו, ומכאן ברור לו שיש מידה של אנוכיות בבקשתו להסתלק מן העולם הזה ולשכון לצד אלוהים. סתירה זאת גרמה לו למתח.

ובכל זאת, האם הרצון לשכון כבר בשמים אינו צריך לאפיין כל אחד מאתנו? שאול השליח הכיר את המתח הזה וכתב בפיליפים א שהוא משתוקק להסתלק ולהיות עם המשיח, ושהוא נקרע בין השניים בגלל הצורך להישאר כדי לשרת את אלוהים ולהניב פרי. אין ספק שעדיף לנו לנהל את חיינו מתוך רצון עמוק להסתלק ולהיות בשמים מאשר לחיות ללא תקווה, כמו אנשים לא מאמינים.

- 18 פברואר -
© 2012 United Bible Societies - Palestinian Bible Society, Bible Society in Israel, and Arab Israeli Bible Society. All rights reserved.