הגות יומית

התכונן לניסיון (19 יוני)

וְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם מִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה, אֲשֶׁר עָשָׂה יהוה אֱלֹהִים. וַיֹּאמֶר אֶל-הָאִשָּׁה: אַף כִּי- אָמַר אֱלֹהִים, לֹא תֹאכְלוּ מִכֹּל עֵץ הַגָּן? וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה אֶל-הַנָּחָשׁ: מִפְּרִי עֵץ-הַגָּן נֹאכֵל; וּמִפְּרִי הָעֵץ אֲשֶׁר בְּתוֹךְ-הַגָּן–אָמַר אֱלֹהִים: לֹא תֹאכְלוּ מִמֶּנּוּ וְלֹא תִגְּעוּ בּוֹ, פֶּן-תְּמֻתוּן. וַיֹּאמֶר הַנָּחָשׁ אֶל-הָאִשָּׁה: לֹא-מוֹת תְּמֻתוּן, כִּי יֹדֵעַ אֱלֹהִים כִּי בְּיוֹם אֲכָלְכֶם מִמֶּנּוּ–וְנִפְקְחוּ עֵינֵיכֶם, וִהְיִיתֶם כֵּאלֹהִים: יֹדְעֵי טוֹב וָרָע.
בראשית ג 5-1
הֱיוּ עֵרִים וְעִמְדוּ עַל הַמִּשְׁמָר. אוֹיִבְכֶם הַשָּׂטָן מְשׁוֹטֵט כְּאַרְיֵה שׁוֹאֵג וּמְחַפֵּשׂ לוֹ לִטְרֹף מִישֶׁהוּ.
א כיפא ה 8

השטן לא חיכה הרבה זמן. מיד לאחר שברא אלוהים את העולם והכול היה טוב מאוד, ניגש המפתה אל חווה, במילים יפות, בחכמה ובשקרים ופיתה אותה. חווה נפלה כטרף קל לידיו.

כמה פעמים ניגש אלינו השטן בניסיון לצוד אותנו? העובדה שהיינו חשופים לפיתוי איננה חטא. השאלה היא אם נכנענו לפיתוי ולא עמדנו נגדו יציבים באמונה ככתוב: "עִמְדוּ נֶגְדּוֹ יַצִּיבִים בָּאֱמוּנָה, בִּידִיעָה שֶׁאוֹתָן הַצָּרוֹת עוֹבְרוֹת עַל אֲחֵיכֶם אֲשֶׁר בָּעוֹלָם" (א כיפא ה 9).

הפיתויים בעולם גדולים, כולנו ניצבים בפניהם. איננו חוטאים כשהשטן מנסה אותנו, אבל החטא נכנס לתוקף כאשר אנחנו מתחילים להרהר בפיתוי, לשקול את העניין כבר במחשבותינו ואולי אפילו עושים עם זה משהו. כשאנחנו חוטאים, אנחנו למעשה מפנים גב לישוע. אנחנו נוהגים באנוכיות משום שהחלטנו שזה מה שטוב ונכון לנו באותו רגע... אנחנו נוהגים בחוסר יושר ובגאווה.

כדי להצליח לעמוד בפיתוי אני זקוקה לאלוהים, אני זקוקה לדברו שיחזק אותי ויזכיר לי שאלוהים אוחז ביד ימיני ולא עוזב אותי. אני צריכה לשבת עם עצמי ובכנות רבה להתוודע לחולשות שלי, לא להתייחס אליהן באופן כללי אלא להצביע על כל אחת ואחת מהן. אל לי לומר: "אלוהים עזור לי, כי אני חלשה". עליי לבוא לפני אלוהים ולקרוא לחולשה שלי בשמה: "אלוהים עזור לי כי אני חלשה.. אני אוהבת כסף, אני מקנאה, אני מתנהגת בגאווה...". עלינו לחשוף את החולשות שלנו לפני אלוהים וכך להתכונן היטב למלחמה בשטן.

אני נפגשת לא מעט עם חברות טובות ומספרת להן את שעל לבי. אני מבקשת מהן שיתפללו בשבילי ויעודדו אותי. כשאנחנו נכנעים לרצון אלוהים ולא למפתה אנחנו מפארים את שמו של אלוהים כמו שעשה ישוע, כשאמר בתפילתו את הדברים הבאים: "לֹא כִּרְצוֹנִי אֲנִי כִּי אִם כִּרְצוֹנְךָ אַתָּה" (מתי כו 39). אלוהים יחזק אותנו כמו שהבטיח, "טוֹב-וְיָשָׁר יהוה עַל-כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ׃ יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ׃ כָּל- אָרְחוֹת יהוה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו׃ לְמַעַן-שִׁמְךָ יהוה וְסָלַחְתָּ לַעֲו‍ֹנִי כִּי רַב-הוּא . . . עֵינַי תָּמִיד אֶל-יהוה כִּי הוּא-יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי" (תהלים כה 11-8, 15).

עיננו צריכות להיות נשואות תמיד אל ה' ולבטוח בו שהוא יוציא מרשת רגלנו – הוא יוציא אותנו מרשתו המפתה של השטן.

- 19 יוני -
© 2012 United Bible Societies - Palestinian Bible Society, Bible Society in Israel, and Arab Israeli Bible Society. All rights reserved.