הגות יומית

הסירה האבודה (23 אוקטובר)

לָמָּה אִירָא בִּימֵי רָע?– עֲו‍ֹן עֲקֵבַי יְסוּבֵּנִי. הַבֹּטְחִים עַל-חֵילָם וּבְרֹב עָשְׁרָם יִתְהַלָּלוּ! אָח! לֹא פָדֹה יִפְדֶּה אִישׁ, לֹא-יִתֵּן לֵאלֹהִים כָּפְרוֹ; וְיֵקַר פִּדְיוֹן נַפְשָׁם–וְחָדַל לְעוֹלָם. וִיחִי-עוֹד לָנֶצַח, לֹא יִרְאֶה הַשָּׁחַת? . . . אַךְ-אֱלֹהִים יִפְדֶּה נַפְשִׁי מִיַּד-שְׁאוֹל כִּי יִקָּחֵנִי.
תהלים מט 10-6, 16

סיפור מספר על בן ואב שבנו יחד סירה. יחד הם תכננו בדיוק כיצד היא תיראה, ואחר כך הלכו לקנות את העצים, הדבק, היריעות והחבלים הדרושים. הם רצו לבנות סירת מפרש יפיפייה. האב סיפק את העצות והידע, אבל השאיר את מלאכת הבנייה כמעט כולה לבנו.

לאחר ימים רבים הייתה הסירה מוכנה, והיא אכן הייתה יפה מאוד. הבן היה גאה במלאכתו, והאב, כמובן, היה גאה בבנו. הגיע היום הגדול שבו הם היו אמורים להסיע את הסירה לאגם ולהשיק אותה. הם נסעו יחד במכונית והבן הוריד את הסירה אל האגם. הסירה הייתה קשורה בחבל כך שבכל רגע יכול היה למשוך אותה חזרה.

הם התבוננו דקות ספורות בסירה בגאווה, ואז נאלץ האב לנסוע לסידורים. בהיעדרו נשבה רוח חזקה והחבל שקשר את הסירה נקרע. הסירה הייתה בנויה היטב ושטה לבדה על המים.

הבן צפה בלב שבור בסירתו הנעלמת על פני האגם הגדול. כשהאב שב, הוא ניסה לנחם את בנו ולומר לו שהם יכולים לבנות סירה אחרת, אבל הבן היה עצוב מדיי ולא רצה לחשוב על בנייתה של סירה נוספת.

שבועות ספורים לאחר מכן רכב הבן על אופניו בדרכו הביתה מבית הספר, חלף על פני חנות וראה בחלון הראווה את הסירה שבנה. הוא מיהר פנימה בהתרגשות. "הסירה הזו שלי, אני בניתי אותה!", אמר. אבל בעל החנות חייך וענה: "עכשיו היא שלי. זה עתה קניתי אותה ממישהי שאמרה שהיא מצאה אותה. אם אתה רוצה אותה חזרה, תצטרך לשלם בעבורה".

הבן התעצב מאוד. מחירה היה גבוה. אבל אביו ושכניו נתנו לו עבודות בשכר ובסופו של דבר הצליח לחסוך מספיק כסף כדי לקנות את הסירה שהוא בנה. עכשיו היא הייתה שלו משתי סיבות. הוא בנה אותה, והוא גם קנה אותה. הוא אהב אותה מאוד.

באותו אופן הראה לנו אלוהים כמה הוא אוהב אותנו. הוא יצר אותנו למענו, אבל כשהתרחקנו ממנו הוא קנה אותנו חזרה במחיר רב. זוהי משמעותה של הגאולה.

- 23 אוקטובר -
© 2012 United Bible Societies - Palestinian Bible Society, Bible Society in Israel, and Arab Israeli Bible Society. All rights reserved.